• 21 września, 2020

Muzeum można zwiedzać cyfrowo-czyli wirtualny spacer dla każdego

Czasy, gdy do muzeum trzeba było wybrać się osobiście minęły wraz z pojawieniem się nowoczesnych programów komputerowych. Dla wielu osób wirtualny spacer po muzeum będzie świetną przygodą i doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość poruszania się w dowolny sposób po salach muzealnych. Podczas cyfrowego zwiedzania można powiększać i przybliżać obiekty, np. obrazy, rzeźby, instalacje i wiele innych dzieł sztuki. Obecnie wiele placówek muzealnych w Polsce i na świecie oferuje spacery wirtualne po swoich kolekcjach.

Bezpieczne zwiedzanie kolekcji muzealnej

Muzeum to niezwykłe miejsce, w którym gromadzone są pamiątki z przeszłości. Unikatowe przedmioty z dawnych epok oraz wyjątkowe działa sztuki pobudzają wyobraźnie i uczą historii. Jeśli ktoś szuka intelektualnej rozrywki i pouczającego sposobu na spędzenie czasu, wirtualny spacer po muzeum będzie doskonałą propozycją. Dla wielu osób ograniczenia związane z dostępem do muzeów są kłopotliwe. Dlatego z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Podczas wirtualnego zwiedzania można przeżywać identyczne emocje, jak w prawdziwym muzeum. Spacer rozpoczyna się identycznie, jak podczas tradycyjnego oprowadzania. Siedząc w domu przed komputerem lub z telefonem komórkowym w dłoni, można dokładnie przyjrzeć się wszystkim eksponatom. Czasem w Muzeum znajdują się barierki lub inne zabezpieczenia, które chronią dzieła sztuki i eksponaty przed zniszczeniem. Wirtualny spacer umożliwia obejrzenie każdego przedmiotu z bliska.

Powrót do przeszłości-o kolekcjach muzealnych w sieci

Kolekcja muzealna prezentowana jest tak, by przybliżyć odwiedzającym historię i zaprezentować ciekawe przedmioty o dużym znaczeniu artystycznym i pamiątkowym. W muzeum znaleźć można różne ciekawostki: stare rękopisy, ubrania z dawnych epok, przedmioty rzemiosła i sprzęty z życia codziennego. Nowoczesne technologie pomagają odkrywać przeszłość bez wychodzenia z domu. Jeśli chcemy poznać historię, najlepiej udać się do muzeum, w którym znajdują się prawdziwi świadkowie historii. Zbiory muzealne nie mają sobie równych, nie można ich wycenić za pomocą wartości rynkowej. Często przechowywane w muzeum przedmioty związane są z życiem i twórczością sławnych osób. Pokazują, jak dawniej ludzie żyli. Dlatego kolekcje znajdujące się w muzeum opowiadają prawdziwe historie i prezentują fakty. To zupełnie inne przeżycie, niż oglądanie filmów i seriali historycznych. W muzeum każdy zwiedzający może przenieść się w czasie, do innej epoki i odczuć, jak dawniej funkcjonował świat.

Muzeum uczy historii i jest skarbnicą wiedzy

W muzeum często odbywają się spotkania tematyczne, wykłady i lekcje dla szkół. Wizyta w instytucji kultury to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Łączy w sobie elementy nauki i spotkania z historią. W takim miejscu można poczuć ducha czasu i zrozumieć, jak dawniej żyli ludzie. Muzeum to też miejsce do refleksji, osobistych przemyśleń. Ciekawe kolekcje i zbiory gromadzone przez lata, udostępniane są podczas zwykłego, tradycyjnego zwiedzania i w czasie wirtualnych spacerów. Dzięki cyfrowej opcji każdy może z bliska obejrzeć eksponaty muzealne.